Mucha a fotografía

Tento rok Muchova nadácia predstavuje Alfonsa Muchu (1860-1939) ako fotografa. Pod názvom Mucha a fotografia: osobná vízia výstava skúma jeho celoživotnú vášeň pre fotografiu. Ako ukázala predchádzajúca séria „Muchova cesta“, Mucha bol popredným predstaviteľom secesie, známym najmä vďaka plagátom, ktoré vytvoril v Paríži na prelome 19. a 20. storočia. Menej známe však je, že Mucha sa vydal na cestu fotografie dávno predtým, ako sa preslávil vo francúzskej metropole, a pokračoval v nej až do záverečnej fázy svojej umeleckej kariéry, ktorá vyvrcholila vytvorením Slovanskej epopeje.

Mucha začal fotografovať v polovici 80. rokov 19. storočia ako študent umenia v Mníchove. Bolo to v čase, keď technologický vývoj, ako napríklad ľahké ručné fotoaparáty a želatínové striebro, prispel k tomu, že  fotografia sa stala dostupnejším médiom pre amatérskych fotografov. Mladý Mucha fotografoval svojich priateľov, pohľady na ulicu z okna svojho bytu a krajinky požičaným fotoaparátom. Tieto rané fotografie dokazujú jeho záujem o zachytenie pulzujúceho života, ktorý ho obklopoval. Muchova fotografická tvorba sa v Paríži dramaticky rozrástla, najmä po tom, ako si začiatkom 90. rokov 19. storočia kúpil svoj prvý fotoaparát. Fotografovanie sa stalo jeho každodennou záležitosťou, a to nielen na dokumentovanie jeho ateliérových modelov na doplnenie predbežných skíc, ale aj na experimentovanie so svetlom a tieňom a na skúmanie nových spôsobov videnia sveta.  V tomto období začal vytvárať aj inscenované fotografie pre svoje knižné ilustrácie, na ktorých jeho priatelia a modelky pózovali ako postavy v príbehoch. Táto vetva jeho fotografovania tvorí dôležitú súčasť jeho umeleckého odkazu a dokazuje jeho divadelný prístup k tvorbe, ako to dokazuje napríklad proces tvorby dvadsiatich obrazov pre Slovanskú epopeju.

Výstava, ktorá predstavuje viac ako 120 fotografických diel na šiestich miestach – v Ivančiciach, Moravskom Krumlove, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Doubravici nad Svitavou na južnej Morave, na zámku Zbiroh a v Piešťanoch na Slovensku – spolu so súvisiacimi grafickými dielami, predstavuje pútavý záznam umelcovho osobného videnia a ukazuje Muchu ako majstra kamery.

 

Organizátor:
Muchova nadaci s významnou podporou obcí Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou, zámku Zbiroh, mesta Piešťany, ďalej Jihomoravského kraja, Trnavského samosprávneho kraja
a Slovenské liečebné
kapele Piešťany

Ďakujeme podpore našich partnerov

Kurátor:
Tomoko Sato,             Muchova nadácia

Zvláštne poďakovanie:

PhDr. Vladimír Krupa

Grafické riešenie 
a web:
TALK PR
Grafický koncept
Veronika Königsmark

Preklady do ČJ/SJ/AJ: Robert Nerpas

Archiv

2022

V roku 2022 sa uskutočnila séria výstav Nadčasový Mucha: Prepojenie svetov, ktorá mapovala znovuzrodenie Alfonsa Muchu od 60. rokov 20. storočia, keď sa jeho zabudnuté dielo znovu spopularizovalo v západnej Európe a na západnom pobreží USA (street art, móda, psychedelické umenie, deti kvetov, obaly albumov rockových skupín, japonské komiksy).