Muchova stezka
Muchova cesta každoročne od mája do októbra predstavuje dielo Alfonsa Muchu z rôznych tematických uhlov.

Projekt Muchovej cesty iniciovala Muchova nadácia.

O projekte

Cieľom Muchovej cesty je dlhodobá spolupráca pri prezentácii a propagácii umeleckého odkazu a diel významného maliara Alfonsa Muchu na miestach, ktoré sú spojené s jeho životom a dielom. Ambíciou projektu je širšie zapojiť miesta spojené so životom Alfonsa Muchu po celom svete. Projekt Muchovej cesty iniciovala Muchova nadácia a formálne ho potvrdila Memorandom o spolupráci pri príležitosti návratu Slovanskej epopeje do Moravského Krumlova 10. septembra 2021.

Muchova cesta každoročne od mája do októbra predstavuje dielo Alfonsa Muchu z rôznych tematických uhlov.

Muchova cesta 2024 odhalí Muchu ako geniálneho fotografa a bude presvedčivým záznamom osobných životných vízií umelca, skutočného a nefalšovaného majstra fotoaparátu.

Rovnako ako predchádzajúca séria, aj výstavy Nadčasový Mucha: Prepojenie sveta (2022) a Alfons Mucha: Kvetinové svety, Mucha bol popredným predstaviteľom secesie, známym najmä vďaka svojim plagátom a širokej škále dekoratívnych diel, ktoré vytvoril v Paríži koncom 19. storočia. Menej známe je však to, že Mucha sa venoval fotografii dávno predtým, ako sa preslávil vo francúzskej metropole, a táto záľuba ho sprevádzala až do záverečnej fázy jeho umeleckej kariéry v 30. rokoch 20. storočia. V súčasnosti Muchova nadácia uchováva približne 2.500 jeho fotografií. Zachovali sa ako dobové tlače alebo negatívy na sklenených platniach/celuloide a pokrývajú mimoriadne širokú škálu tém: nielen ateliérové modely, snímky jeho rodiny a priateľov, portréty, krajiny, prírodné a architektonické štúdie, ale aj dokumentárne a inscenované fotografie (mise-en-scène).

Výstava Mucha a fotografia: osobná vízia predstaví 120 fotografických diel, ako aj ikonické plagáty Alfonsa Muchu, kresby, štúdie, osobné veci, sochy a obrazy zo zbierky rodiny Muchovcov a navštívi celkom šesť miest: Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou na južnej Morave, zámok Zbiroh v Čechách a Piešťany na Slovensku.

 

Zakládající členové Muchovy stezky

• Nadace Mucha
• Jihomoravský kraj
• Město Ivančice
• Město Moravský Krumlov

Přidružení členové Muchovy stezky

• Město Mikulov
• Městys Hrušovany nad Jevišovkou
• Městys Doubravice nad Svitavou

Noví členové Muchovy stezky ze Slovenské republiky:

• Město Piešťany
• Trnavský samosprávný kraj
• Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.

O vzniku

Muchovej stezky

Archiv

2O23

Minulý rok sa séria výstav Alfons Mucha: Kvetinové svety venovala Muchovým ikonickým kvetinovým dielam, ktoré sú jednou z najcharakteristickejších zložiek jeho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom secesie v Paríži v období Belle Époque.

2O22

V roku 2022 sa uskutočnila séria výstav Nadčasový Mucha: Prepojenie svetov, ktorá mapovala znovuzrodenie Alfonsa Muchu od 60. rokov 20. storočia, keď sa jeho zabudnuté dielo znovu spopularizovalo v západnej Európe a na západnom pobreží USA (street art, móda, psychedelické umenie, deti kvetov, obaly albumov rockových skupín, japonské komiksy).